SECTIA 9 .:. FORTIUS QUO FIDELIUS

AcasaFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Proiect cazemata usor de montat/demontat

In jos 
AutorMesaj
Ghost Leader
S9 Unit

Varsta : 38
Localizare : Sibiu, Romania

MesajSubiect: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Mar Noi 24, 2009 10:17 am

Cum va spuneam, dupa jocul de duminica m-am simtit nitel inspirat si mi-a venit o idee: Ce ziceti sa introducem in jocurile noastre (la padure) o cazemata usor de montat/demontat?

La ce m-am gandit mai exact? Este vorba de niste tarusi implantati in pamant de care sa prindem saci de rafie pe post de ziduri. Am vazut ceva similar la Bulbucata si am fost surprins de simplitatea si eficacitatea ideii (prin saci netrecand bile).

Mai jos am facut o schita (practic este cazemata vazuta de sus) + necesar de materiale.

Ce e cu rosu, sunt tarusii. Ce e cu negru este panza de sac de rafie. Panza vine la o inaltime de 1,50 m. In mijloc se poate pune steagul.

Necesar materiale:
20 tarusi
24 m material de rafie cu latimea de minim 1,5 m

Daca aveti careva drum prin baumax si puteti sa intrebati de material de rafie sa vedem la cat ne scoate financiar. Tarusii ma gandesc ca-i facem noi cand mai jucam la padure.

...................................................................................................................................

::::::: magazin airsoft .:. replici .:. echipamente .:. consumabile ::::::
Sus In jos
http://www.6mm.ro
DreKu
S9 Unit

Varsta : 33
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Mar Noi 24, 2009 10:27 am

Daca vrem sa fie "profi" , putem sa ii facem mai ca lumea . Pot sa vorbesc eu cu maica-mea sau eventual sa intrebam pe la un gater, poate gasim niste tarusi sau ceva asemanator. Poate chiar niste tevi metalice.

...................................................................................................................................

Sus In jos
Ghost Leader
S9 Unit

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Mar Noi 24, 2009 11:42 am

ideea este sa fie si usor de transportat. si eu ma gandisem la niste elementi din fier, dar la 20 buc se strang ceva kg

Sus In jos
Ruairi
Overload Crew

Localizare : Sibiu RO

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Mier Noi 25, 2009 12:00 am

cu tarusii va rezolv eu, ce dimensiuni sa aiba?
Sus In jos
Ghost Leader
S9 Unit

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Mier Noi 25, 2009 12:06 am

eu ma gandesc ca 20 cm sunt suficienti sa intre in pamant, iar de la sol trebuie sa aiba minim 1,5 m. In total 170 cm

Credeti ca e suficient 1,5 m inaltimea cazematei?

Sus In jos
Ruairi
Overload Crew

Localizare : Sibiu RO

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Mier Noi 25, 2009 12:09 am

e cam inalta la 1.5 m, dar realizabila, pana cand trebuie cei 20 de tarusi?
am putea de asemenea incerca realizarea unui buncar nedemontabil
facut din crengi impletite si pamant batatorit (ceva in genul chestiilor cu care ne-au asteptata cei de la Ms), care sa nu bata f tare la ochi in padure
Sus In jos
Dasher
S9 Unit

Varsta : 35

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Mier Noi 25, 2009 12:11 am

oare nu se poate gasi, sau vb cu cineva care poate sa ne lase sa ne jucam intr-o locatie de padure unde putem sa facem asa ceva, dar sa ramana acolo permanent, si sa fie o alta locatie a noastra unde putem juca oricand fara a fi dezasamblata
...si eu stiu pe cineva la un gater si cred ca am putea face rost de lemne mai ieftine
...cazemata o putem face doar din lemn, cuie si sarme

...ideea lui Ghost este buna, dar necesita de fiecare data 1-2 masini sa transporte materialele, iar tot timpul va trebui sa pierzi vremea cu construitul cazematei

Sus In jos
Ghost Leader
S9 Unit

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Mier Noi 25, 2009 12:27 am

idealul ar fi sa avem o locatie unde sa facem niste lucrari permanente, genul cazematelor de la mures.

Acest tip de cazemata ma gandesc ca poate fi folosit:
- pentru scenarii gen king of the hill
- ca obiectiv in cazul unor misiuni (gen construitul cazematei pentru 20 puncte)

Minusul este intradevar ca trebuie cel putin 1 masina sa o transporte... 😢

in concluzie, avem teoretic tarusii, mai ramane sa facem rost de saci de rafie...

Ultima editare efectuata de catre Ghost Leader in Mier Noi 25, 2009 12:48 am, editata de 1 ori
Sus In jos
DreKu
S9 Unit

Varsta : 33

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Mier Noi 25, 2009 12:46 am

Eu ma bag la treaba asta ... pot sa vin cu masina, singura mea problema este ca nu prea sunt liber in afara zilei de duminica. Dar de mers si luat tarusii si restul materialelor, cred ca imi pot face un de timp. Eu as propune sa facem cazemata cat mai repede, fiindca se va raci vremea si va ingheta pamantul si nu cred ca ii va conveni la careva sa sape in pamant inghetat. Chestia e ca trebuie sa gasim si o locatie pentru un asemenea proiect. Deci, eu ma bag in chestia asta, cand va fi cazul, sa ma anuntati si incerc sa imi fac un pic de timp liber. Racan

Sus In jos
adso
S9 Unit

Varsta : 41

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Joi Noi 26, 2009 7:48 am

pentru buncar nedemontabil pot eu sa aduc barne de 1 m lungime (cred ca sunt de 10x 10 cm dar nu sunt sigur), trebuie doar gasita locatia. Ar merge si pentru chestii nedemontabile, dar sa nu fie implantate in pamant ci mai mult pe niste suporti pe care sa ii poti muta in functie de necesitati.

Cred ca materialul de rafie poate sa fie vopsit in culori de camuflaj.

go forward, keep going!!!
Sus In jos
Ghost Leader
S9 Unit

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   Vin Dec 04, 2009 4:14 pm

azi am fost pe Baumax sa ma interesez de panza de rafie. Din pacate nu au decat saci. Sacii sunt de 100 x 50, pe care daca ii taiem si ii desfacem sunt 100 x 100. Pretul este de 2 Ron/sac.

Ma gandesc ca daca mergem pe varianta asta, ar trebuii cusuti intre ei, dar marea problema este inaltimea. Nu mai e cat trebuie (adica 1,50 m inaltime), iar o inaltime de 1m e exact cat sa tragi din pozitie in genunchi. In varianta actuala, costul ar iesii la 48 Ron

Aveti alte sugestii? Posibil loc de unde sa gasim saci mai mari sau chiar panza de rafie? Ma gandesc ca alta panza la 2 Ron/m nu se gaseste...

Sunt zapacit!

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Proiect cazemata usor de montat/demontat   

Sus In jos

Proiect cazemata usor de montat/demontat
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Sectia 9 :: Militehnicus :: Sacul cu Idei-
Mergi direct la: