SECTIA 9 .:. FORTIUS QUO FIDELIUS

AcasaFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiţi | 

airsoftTraining

In jos 
AutorMesaj
Ghost Leader
S9 Unit

Varsta : 38
Localizare : Sibiu, Romania

MesajSubiect: airsoftTraining   Joi Noi 01, 2012 6:57 am

AIRSOFTRAINING

In urma discutiilor de ieri de la Dolce Vita, se pare ca sunt suficienti jucatori care sa participe la o serie de sedinte de pregatire axate pe teme aplicabile in airsoft. Aceste antrenamente au un caracter deschis, adresandu-se oricarui jucator, indiferent ca face sau nu parte dintr-un club.

Asa cum vizualizez eu aceste sedinte, ar fi o serie de 22 de sesiuni in care sa fie abordate de la "Tehnici de aplicare a cremei de Camuflaj pe fata" pana la "Organizarea si executarea unei Ambuscade".

Pe cat posibil, cu ajutorul vostru, la temele speciale o sa incercam sa aducem oameni cu experienta reala care sa ne vorbeasca. In rest, in lipsa unor oameni cu mai multa experienta, am sa indrum eu aceste sedinte.

In fisa de preferinte completata de o parte din voi, am vazut si teme care nu se regasesc mai jos. O sa incercam sa le integram si pe acelea. De exemplu "primul ajutor" mi se pare esential.

Temele, asa cum le-am gandit, ca sa avem ceva cu cap si coada, sunt:

Tematica*
INTRO
Reguli de Siguranta & Manipulare a Replicii Airsoft
Reglare hop-up
Reglare catari

Abilitati individuale de baza

1. Abilitatile jucatorului

• Limbajul semnelor
  • Camuflaj
  • Tehnici de deplasare individuala
  • Tehnici de deplasare in pereche
  • Pozitii de lupta
  • Comunicarea tactica (radio)
2. Abilitati de leadership

• Coordonare de trupe
  • Inspectia
  • Analiza dupa actiune
Proceduri de lupta ale echipei
1. Pozitii de securizare

• Tehnici de deplasare
  • Formatii de atac
  • Tranversarea zonelor periculoase
  • Cercetarea vizual-auditiva a unei zone de pe traseu

2. Actiune la contact

• Atacul fulger
  • Contraatacul
  • Ruperea contactului / retragerea
  • Ambuscada / Intrarea si iesirea
Tactici de echipa
1. Patrula

• Organizare

2. Operatiuni defensive

• perimetrul defensiv
  • apararea mobila
  • rezervistii

3. Operatiuni ofensive

• Deplasarea pentru contact
  • Atacul
  • Exploatarea
  • Urmarirea
4. Operatiuni speciale

• Recunoasterea
  • Ambuscada
  • Atacul concentrat
  • Raidul
Stiu ca luna Noiembrie nu este cea mai potrivita pentru a initia acest proiect, insa daca nu il incepem acum, intentiile vor ramane intentii si atat.

In continuare, va invit sa postati daca aveti idei care ar putea sa dea un plus de valoare acestei initiative.

...................................................................................................................................

::::::: magazin airsoft .:. replici .:. echipamente .:. consumabile ::::::
Sus In jos
http://www.6mm.ro
serghei
S9 Unit

Varsta : 39
Localizare : sibiu

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Lun Noi 05, 2012 3:32 am

deci? ne vedem miercuri sa incepem antrenamentele ?

...................................................................................................................................

Sus In jos
serghei
S9 Unit

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Lun Noi 05, 2012 3:40 am

Propunere: Cred ca ar fi o idee la un antrenament sa invitam 1 sau 2 membri ai clubul C.A.M. din medias, sa ne impartaseasca experienta lor in crearea unuei echipe foarte omogene si foarte tactica. Cred ca toti am remarcat aportul lor la jocul de ieri de la padure. Au fost "Locomotiva" echipei albastre.

Sus In jos
Ghost Leader
S9 Unit

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Lun Noi 05, 2012 3:42 am

ne auzim la un telefon inainte. Trebuie sa pun la punct niste detalii si daca toata lumea e libera miercuri, o facem miercuri.

CAM vor si ei sa participe la antrenamente, insa ei ar putea doar sambata

Sus In jos
SjM
S9 Unit

Varsta : 36
Localizare : Valcea/Sibiu

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Lun Noi 05, 2012 3:46 am

Tinand cont ca se intuneca destul de devreme, si antrenamentele nu se poti tine pe noapte (sau cel putin pana nu ajungem la etapa de antrenament "jocuri de noapte") as inclina si eu tot spre sambata.

Sus In jos
serghei
S9 Unit

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Lun Noi 05, 2012 4:09 am

si pt mine ar fi ok si sambata ...eu sunt foarte flexibil cu programul ...cum decide majoritatea este foarte bine pt mine

Ultima editare efectuata de catre serghei in Lun Noi 05, 2012 11:37 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Snake!

Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Lun Noi 05, 2012 6:00 am

Mersi Serghei :)

Am vorbit cu Gabi saptamana trecuta de antrenamente si am zis ca am vrea sa participam si noi la ele. Chestia e ca (din punctul nostru de vedere) suntem liberi doar 2 weekenduri pe luna deci nu am putea decat Sambetele si si alea doar din 2 in 2 saptamani. Venim de 2 ori pe luna (orice antrenament e mai bun decat niciun antrenament)
Sus In jos
arpad
Partener de joc

Varsta : 44
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Lun Noi 05, 2012 7:04 am

Miercurea (si cea viitoare) din pacate nu sunt in Sibiu. Nici o problema, majoritatea trebuie sa poata veni. Poate voi putea recupera in sesiunea dela anul.
Sus In jos
http://www.rxdentaresibiu.3x.ro
arpad
Partener de joc

Varsta : 44

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Lun Noi 05, 2012 7:05 am

Eventual poate se poate filma si face un dvd care se poate vinde la final, banii rezultati fiid folositi pentru cheltuielile clubului.
Sus In jos
http://www.rxdentaresibiu.3x.ro
Ghost Leader
S9 Unit

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Lun Noi 05, 2012 7:09 am

Laughing

Sus In jos
DEER
Overload Crew

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Lun Noi 05, 2012 11:48 pm

putem filma, e o idee foarte buna parerea mea - putem analiza mai bine dupa antrenament ce si cum am facut, mai ales ca atat Ghost cat si eu avem actioncams.
cat despre ziua de miercuri este nasol ca se inopteaza foarte repede si nu se vede mai nimic afara, asta merge pe timp de vara, acum cred eu doar pe weekend putem face antrenamentele.
la mine este putin problematic sa ma rup 2 zile in weekend, dar gasesc eu o solutie sa ajung.
Sus In jos
Ghost Leader
S9 Unit

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Mar Noi 06, 2012 12:23 am

ok. prima intalnire o vom face sambata.

Ca loc de desfasurare: Grajdurile de la Vestem

Avem acolo spatii relativ inchise pentru a testa bataia replicilor si a face reglajele de hop-up, precum si a dispozitivelor de ochire mecanice si/sau optice.

Prin amabilitatea lui Serghei avem la dispozitie un telemetru laser, cu care se pot masura exact distantele pana la tintelele in care se va trage.

Am sa aduc niste tinte din polistiren pentru tragerile cu sistemul principal (adica replica cu care joci de obicei) si niste tinte printate pentru tragerile cu pistolul.

De asemenea, la final vom parcurge limbajul semnelor si daca mai ramane timp -tehnicile de deplasare individuala.

Va rog sa va anuntati aici: http://sectia9.forumz.ro/t625-s1-airsoftraining-vestem-sambata-9112012#5784 care puteti sa veniti pentru a vedea cum ne organizam!

ATENTIE!

Pentru sedinta urmatoare (adica sedinta de dupa sedinta de sambata) va rog care nu aveti sa va cumparati batoane de camuflaj, fiindca vom parcurge o tema foarte interesanta: Camuflajul, evident.

Sus In jos
DEER
Overload Crew

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Mar Noi 06, 2012 11:46 pm

Ghost, pe la ce ora incepe antrenamentul si aproximativ cat va dura?
sa vad cum reusesc sa ma organizez, ca vreau sa vin, dar na, sefu in casa e sotia Bad Ass
Sus In jos
Ghost Leader
S9 Unit

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   Mier Noi 07, 2012 12:19 am

in principiu ar fi de la 10 si ar dura 3-4 ore

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: airsoftTraining   

Sus In jos

airsoftTraining
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Sectia 9 :: Jocuri saptamanale si Evenimente :: Antrenamente Deschise-
Mergi direct la: