SECTIA 9 .:. FORTIUS QUO FIDELIUS

AcasaFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiţi | 

CYMA 048 - Akms 47 Review

In jos 
AutorMesaj
Duke
Komrad

Varsta : 38
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: CYMA 048 - Akms 47 Review   Lun Noi 29, 2010 2:08 am

Nu stiu daca e potrivit aici, insa incerc sa fac un review al acestei replici dupa considerente total subiective .
In primul rand, am cumparat replica second-hand , insa foarte putin folosita. Nu. Nu e ca la masini . Bla bla bla Chiar asa a fost.
Au trecut deja cateva luni bune si cateva zeci de incarcatoare trase asa ca retrospectiv pot sa-mi fac o parere generala despre ce poate aceasta replica.
Upgradeuri interne nu s-au facut deloc . Doar o baterie Baterie Li-ion 1350mAh 11.1V 12C [Firefox] .
Incarcatoarele mid-cap ce le-am cumparat sunt de la firma Src si Begadi. Ele sunt compatibile si merg bine, va recomand Begadi pentru a sta fix in corp.

La prima vedere si urmatoarele examinari, materialele folosite sunt foarte trainice si realiste vizual. Lemnul ulucului este de calitate si solid. Metalul folosit la corp, niturile, patul rabatabil, in fine , toata replica , sunt de foarte buna calitate, nu prea ai ce reclama.
Din punct de vedere estetic al culorii replicii, se poate reprosa culoarea neagra destul de lucioasa ( se poate remedia dupa gust invechind-o articifial cu un smirghel super fin si apa ) , iar la teava externa o chestie des intalnita cel putin la Ak`uri din cate am vazut de a se zgaria foarte usor.
La desfacerea ei pentru intretinere periodica, demontarea completa ( Fara desfacerea Gearboxului !! ) , am observat comparativ cu alte replici ( Youtube , experienta altora ) , simplitatea si actionarea facila a componentelor chiar si de catre un amator ca mine in tehnica replicilor.
Pentru a separa tubul fals recuperator gaz + uluc e nevoie ca in realitate de actionare parghii tensionate de pe partea laterala langa catare. Multiple asemenea operatiuni nu au slabit fixarea acestor componente. Apoi doar un boltz trebuie scos pentru a elibera intreg ansamblu gearbox + tragaci + motor. Operatiune simpla care in prealabil trebuie efectuata dupa demontarea capacului + baterie , parghiei armare + tija arc , selector .
La extragerea gearboxului trebuie un pic de atentie la ghidajele selectorului ( nu stiu cum sa le denumesc ).
Dupa indepartarea gearboxului, am putut observa mai in detaliu constructia corpului principal. Nituri solide si bine fixate au fost montate pe replica, camera hop-upului este din aluminiu, guma de hopup este foarte flexibila si pare de calitate, teava interna din alama ar fii de precizie dupa cum se spune pentru modele de la Cyma 040 sau 048 in sus .
Deja am repetat de 2 ori operatiunea aceasta si nu am observat diferente ca si rigiditate a componentelor dupa demontare - montare. Sper sa nici nu apara. Come on

Cum trage replica?
Am tras cu mai multe replici de diferite marci si modele, in special am urmarit Ak`uri. Insa, desi incerc sa fiu cat mai obiectiv, nu as schimba replica aceasta cu nici una. Pur si simplu isi face datoria fara sa dezamageasca de fiecare data. La 20-30 m am reusit cu bile de calitate medie de 0,23 Pj - 0,25 Jbu sa nimeresc la punct ochit tinte de genul doze de bere, etc. Chiar si de la distante mai mari , insa cu corectii si la 2 reusite din 5 incercari.
La foc auto, grupajul loviturilor este destul de bun, iar cadenta foarte mare. Aici bateria Lipo isi spune cuvantul parerea mea.
In final, o replica foarte realista, bine construita, cu componente de calitate si care nu te va lasa balta daca ai minimum grija de ea. Raportul pret / calitate este de 10 pana acum. Ii dau aceasta nota mare dupa cateva luni de folosire saptamanala si in medie de 3 magazii a cate 120 bile fiecare folosite per joc.
Sistemul de rabatare a patului sub corp cere un pic de acomodare mai ales daca esti nevoit sa faci asta in jocurile indoor unde utilitatea lui isi spune cuvantul, replica scurtandu-se cu aprox. 20 cm.
Datorita faptului ca replica este construita din metal + aluminiu + lemn de esenta mai tare , are o greutate destul de mare si asta se simte dupa un timp ( eu am simtit serios la un joc de o zi + noapte ) . Iar bateria fiind situata in corpul replicii ii mareste greutatea spre partea frontala , ceea ce iti oboseste un pic mana . Mai ales cu patul rabatat, greutatea se muta mult spre fata, nemai fiind echilibrata si greutatea distribuita mai bine ca la replicile cu pat fix si bateria in el.

Comparativ cu replici Ak de la Dboys sau alte firme, pot sa afirm ca este mult peste estetic , nu as vrea sa ma exprim legat de tehnica interna, insa dupa cum se vorbeste pe forumuri este peste calitativ si la aspectul acesta.
Am facut acest review pentru a fii folositor celor care si-ar dori un Ak si ar vrea informatii suplimentare. Ceea ce am scris este parerea mea si o sustin. Aceste review poate fii folosit de oricine si completat.

Sus In jos

CYMA 048 - Akms 47 Review
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Sectia 9 :: Militehnicus :: Echipament & Replici-
Mergi direct la: