SECTIA 9 .:. FORTIUS QUO FIDELIUS

AcasaFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Inovatii

In jos 
AutorMesaj
Ghost Leader
S9 Unit

Varsta : 38
Localizare : Sibiu, Romania

MesajSubiect: Inovatii   Mar Mar 23, 2010 3:46 am

Mi-a venit ideea acestui topic vazand un post de al lui Dreku la sectiunea funny despre un toc de pistol care poate fi prins pe piept la vesta tactica.

asadar, daca gasesti filmulete, poze cu chestii care pot fi aplicate in airsoft pentru a oferi o protectie suplimentara (vezi mastile stalker) sau sa ajute in vre-un fel asezarea pouch-urilor lasati un mesaj aici!

:gallery:

...................................................................................................................................

::::::: magazin airsoft .:. replici .:. echipamente .:. consumabile ::::::
Sus In jos
http://www.6mm.ro
DreKu
S9 Unit

Varsta : 33
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: Inovatii   Mar Mar 23, 2010 3:49 am

Roger !!! Racan

...................................................................................................................................

Sus In jos
Ghost Leader
S9 Unit

MesajSubiect: Re: Inovatii   Mier Mar 24, 2010 12:54 pm

apropo de inovatii... aruncati un ochi aici: http://battletac.com/web/guest

este vorba de un soft gratuit care il poti instala pe telefon (preferabil cu gps incorporat) si iti ofera posibilitatea coordonarii tactice a mai multor echipe in teren.

Sus In jos
DreKu
S9 Unit

MesajSubiect: Re: Inovatii   Mier Mar 24, 2010 1:05 pm

Telefonul meu are GPS. Da' nu am platit programul ... dar se poate aranja. aplauze

Sus In jos
adso
S9 Unit

Varsta : 41

MesajSubiect: Re: Inovatii   Joi Mar 25, 2010 4:04 am

este super ideea,
trebuie sa fie minim 2-3 dispozitive cu GPS si conexiune la net pentru o echipa de 6-9 oameni pentru exercitii.

Eficienta maxima o vad la peste 4 dispozitive/echipa si peste 15 oameni in echipa ca sa merite un centru de comanda si doar pentru locatii largi si deschise.
In indoor semnalul GPS tinde spre zero, eroare mare se obtine si in zone de padure. Esti conditionat si de o conexiune buna la net de pe mobil.
Dar pentru competitii cu zone mari de acoperit este super.

La cum se dezvolta telefonia si internetul mobil e probabil sa il folosim cu costuri ... spre zero.

go forward, keep going!!!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Inovatii   Mier Mar 31, 2010 10:51 am

Inovatii?
Se aduna echipa!La ora fixa!daca cineva intarzie, se aplica instructie de corectie intregii echipe.Se executa un mars cu ranita in spate si in repaus, se joaca fotbal,tot cu ranita in spate.Se executa instructie regulamantara pana cand toti realizeaza ce este disciplina.
Dupa ce le-a iesit tuturor pe nas importanta si au invatat ce este disciplina militara (cel mai important factor al capacitatii de lupta a unei armate)si au invatat cine este comandantul, se procedeaza la instructia tactica.Aici fiecare invata ce are de facut.
GPS,mobile tehnica devin banalitati.Investitii costisitoare.Cum bine remarca Ruairi,seful plutonului (nu leaderul)poate tipa comenzile in gura mare, daca e convins ca subordonatii le executa.Inamicul oricum nu va pricepe aceste comenzi fiind preocupat de a asculta in casca mesaje balbaite si comenzi anapoda.
Joaca pe care o faceti tinde sa devina o imitatie servila a tacticii americane.Adica echipament sofisticat pt. intimidarea inamicului,balet si parada.Iar cu infanteria fara bombardament la greu....USA si-o incaseaza.Fiti rusi sau fiti originali.Si daca nu am convins...inrolati-va in armata.

E numai parerea mea!

"Cine nu a fost niciodata pe front,e mare colectionar de arme!" Last Castle/Robert Redford
Sus In jos
Ruairi
Overload Crew

Localizare : Sibiu RO

MesajSubiect: Re: Inovatii   Mier Mar 31, 2010 11:48 pm

Chestia cu GPS-ul e postata mai degraba ca o noutate, o inovatie in domeniu. De ex. GPS-ul lui adso a fost de mare folos la Iron team. Asta nu inseamna ca de acum incolo la jocuri toti o sa fim cu telefoanele in mana cautandu-ne prin terenul de max 1 ha, nu de alta dar nu cred ca ma vad cu telefonul in mana la joc facand setari pe gps, existand riscul ca unul mai neatent si mai iute de mana, sa mi-l "spray-eze"

nu e vorba de "venit la timp etc (desi poate unora le-ar prinde bine.. )", ci de a invata ca echipamentul e doar o unealta si nu scopul jocului in sine. Nu echipamentul super cool sau o replica super tunata te face un jucator bun.

Dar revenind, topicul asta a fost creeat pt ca Dreku in principiu, sa nu mai umple topicul cu balauri, cu inovatii gen: masca Stalker, Glock 21 care scuipa tuburi and other stuff.
Sus In jos
DreKu
S9 Unit

MesajSubiect: Re: Inovatii   Joi Apr 01, 2010 1:12 am

Hihi.... un topic doar penru mine ... Silly me

Sus In jos
Ruairi
Overload Crew

Localizare : Sibiu RO

MesajSubiect: Re: Inovatii   Joi Apr 01, 2010 1:23 am

locul tau de joaca , dar..... doar pt inovatii si noutati utile :chaplin:
Sus In jos
Dada

Varsta : 30
Localizare : Sibiu/Constanta

MesajSubiect: Re: Inovatii   Joi Apr 01, 2010 8:47 am

Awww, dreku and his little sandbox Wink

Ultima editare efectuata de catre Dada in Joi Apr 01, 2010 12:13 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Inovatii   Joi Apr 01, 2010 10:04 am

We play airsoft ? What makes you special ?

Este o sintagma de care imi aduc cu drag aminte.
Nu suntem vreo factiune militara si nici nu cred ca ne antrenam pt al treilea razboi mondial.
Suntem originali prin faptul ca exista printre noi oameni care chiar au facut ceva pt acest sport si pt acest club, oameni care ne fac sa crestem si sa fim undeva in fata multora.

Razboiul nu cred ca ne place, ar insemna sa fim putin dusi cu pluta.
Noi doar jucam airsoft si nu avem inamici, poate doar niste animozitati ca sa le spun asa, dar nimic mai mult.

Paste fericit, adica sa pasteti fericiti !!! Very Happy Embarassed

Ne vedem pe unspe :)
Sus In jos
Ghost Leader
S9 Unit

MesajSubiect: Re: Inovatii   Sam Apr 03, 2010 7:17 am

si pentru ca tot e dreku's lounge, o noutate sa il bucur:

manuferari a scris:
Dcaca pana acum SCAR era folosit doar de o parte din trupele de elita acum a venit vremea ca m4,cea mai cunoscuta arma dupa ak47,sa fie inlocuită de noul SCAR(Special Opertaions Combat Assault Rifile).M4 va fi inlocuit cu SCAR,Armalite cu Magpul dar incarcatoarele(magurile)vor ramane aceaias.
De ce este inlocuita clasica M4 cu SCAR?Ei bine acelas lucru m-m intrebat si eu dar dup ce am vazut asta

mi-am dat seama.

SCAR este o arma usor de asamblat,poate fi usor transformate dintr-o arma de DMR intr-una compacta si invers,poate folosi gloante de ak47.
M4

SCAR

Dealii SCAR(asa zisul Magpul Masada)

Am amintit mai sus despre capacitatea SCAR de a trege gloante de 7.62 , insa numai varianta SCAR-H poate face asta,
SCAR-L poate sa traga numai gloante 5.56.
Cum se vede si in imagine are atasata deasupra o sina Pycatinni, unde pot fi atasate alte dispoztive optice.
Arma foloseste un dispoztiv de ardere a gaselor similar cu cel al M1 Grant ,iar parghia de armare este asemanatoare cu una de G36.
Stima.

Sus In jos
DreKu
S9 Unit

MesajSubiect: Re: Inovatii   Sam Apr 03, 2010 3:23 pm

Am stiut eu bine de ce sa imi aleg SCAR. Emisiunea aia am vazut-o inainte sa imi cumpar primul SCAR. Si nu mi-a parut deloc rau. Nebun

Sus In jos
k-gula

Varsta : 31
Localizare : sibiu

MesajSubiect: Re: Inovatii   Mar Sept 03, 2013 10:34 am

Sus In jos
k-gula

Varsta : 31
Localizare : sibiu

MesajSubiect: Re: Inovatii   Mar Sept 03, 2013 10:35 am

cum se poate face bani de banane vanilate!!! furam mirese :)))))
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Inovatii   

Sus In jos

Inovatii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Sectia 9 :: Agora :: Banca de idei-
Mergi direct la: